Historie závodiště
Poprvé se zde běhalo o prázdninách v roce 1953, kdy byl uspořádán dvoudenní mítink v nedělních termínech 9. a 16.srpna.
První neděli bylo na programu šest cvalových dostihů, druhou pak o jeden méně. Prvním dostihem úvodního dne byl dostih přes proutěné překážky pro amatérské jezdce, Cena Byšiček, dostih na 2400 metrů pro čtyřleté a starší polokrevné koně. Zvítězila čtyřletá hnědka SAGITTA ze St.st. Nový Dvůr, v sedle s Ing.Ludvíkem Raimondem.
Hlavní dostih, Cenu ONV Nymburk, steeplechase na 3200 metrů získala pro sebe v poli dvanácti koní čtyřletá ryzka VANDA II z Rudé hvězdy Kolín s jezdcem Adamem.
Vítězi rámcových dostihů pak byli FATALIST(Ruda), PUSZTA(Varvažovský), KALIFA(Peyersfeld) a BLESK(Kocman).
Ze známých koní zde byl v jedné ze steeplechase polokrevný ryzák JUNÁK s jezdcem Ferdinandem Palyzou třetí, o dva měsíce později tato dvojice vyhrála Velkou pardubickou.
Druhou neděli pak úvodní dostih, Cenu Hřebčína Xaverov, steeplechase na 3600 metrů, vyhrála polokrevná ryzka TOSCA ze stáje Tatran Sport Praha, v sedle s jezdkyní Evou Vítovou, později Palyzovou.
Hlavním dostihem byla Cena města Lysá nad Labem, steeplechase na 4800 metrů, ve které zvítězil dvojnásobný vítěz Velké pardubické VAR s kapitánem Rudou v sedle, před dalším vítězem Velké pardubické SALVÁTOREM s Miroslavem Wernerem.
Rámcové dostihy pro sebe získali DALIA(Kvapil), GÉRA(Novosad) a RASIN(Zámostný).
V roce 1954 byl taktéž uspořádán dvoudenní mítink, ale již v první polovině července. První neděli 4.července se v hlavním dostihu sešel tehdejší výkvět našich steeplerů. Zvítězil GEROJ-DAN(Vladař), před SALVÁTOREM(Werner), třetí byla nadějná VANDA II(Ulč), čtvrtý UNKAS(Adam), který pak na podzim vyhrál v sedle s Ing.Raimondem Velkou pardubickou a pátý LETEC(Svoboda V.), který Velkou vyhrál pod Josefem Vavrouškem o dva roky později.
O Velkou cenu MNV Lysá nad Labem na 4800 metrů svedli závěrečný boj o vítězství SALVÁTOR(Werner) a UNKAS(Adam), první jmenovaný byl o tři čtvrtiny délky lepší.
Termín dostihových dnů se později pomalu posouval do června a v roce 1960 se běhalo již koncem května. Kromě cvalových dostihů program rozšířily i dostihy klusáků.
Slibně se vyvíjející tradice byla ale přerušena v letech 1956 a 1959, kdy se zde nepořádaly dostihy vůbec.
V letech 1961 a 1962 se zde konaly dostihové dny již na začátku třetí dubnové dekády a 1.května se zde poprvé běhalo v roce 1963. O rok později zde byly dostihy 2.května a v roce 1967 30.dubna. Od tohoto období je pravidelně dodržován tradiční prvomájový termín.
V roce 1964 a 1965 zde byly během sezóny pořádány dva dostihové dny, v letech 1966 až 1968 byl po zredukování pardubického mezinárodního mítinku na jednodenní pořádán v Lysé nad Labem navíc týden před Velkou pardubickou dostihový den, ve kterém startovali i zahraniční účastníci, kteří přijeli již předtím do Pardubic. Diváci zde viděli koně ze SSSR, Bulharska a Rumunska, mezi nimi i několik známých a slavných.
V roce 1966 zde Sověti vyhráli dva dostihy, steeplechase pro polokrevníky s KORSAREM, v jehož sedle byl vítěz Velké pardubické z roku 1964 Valentin Gorelkin a vyhráli zde i proutky se ZATONEM, pod žokejem Borovojem. Startovali zde výborní bulharští polokrevníci ZOLEJKA, ZAGADKA a TIMUR a výborní rumunští MUDRET a LETOPISET. O rok později zde získali prvenství sovětští DOBROCHOD s Pavlem Dějevem a REFERAT v sedle s dvojnásobným vítězem Velké pardubické Ivanem Avdějevem. Bulharům zde běhali kromě jiných výborní ARTERIJA, TIMUR, ZAGADKA a rumunské barvy hájili opět MUDRET a LETOPISET, dále FILDES a FIRICEL. Ze známých jezdců zde byli vítěz Velké pardubické, bulharský Nedělko Milev a Rumun Vasile Toduta.
V roce 1968 byla ze známých důvodů Velká pardubická odvolána a tak týden předtím v Lysé mezinárodní účast chyběla.
Hlavním dostihem těchto mezinárodních dostihů byla Velká cena Kovony, v roce 1968 se dostih jmenoval Velká poděbradská steeplechase. Jejími vítězi postupně byli BLANKYT(Palyzová), MOGUL(Riška) a LIBAN(Vítek).
V osmdesátých letech a až do roku 1993 se v Lysé pořádal většinou pouze jeden dostihový den, často se smíšeným programem s klusáckými dostihy. V roce 1985 byly uspořádány navíc dva klusácké dostihové dny a v roce 1990 zde takových dnů bylo dokonce sedm.
Největší boom v pořádání cvalových dostihových dnů zaznamenala zdejší dráha v polovině devadesátých let. V roce 1994 se zde běhalo pětkrát, o rok později osmkrát a další rok šestkrát. Potom počet dostihových dnů pomalu klesal a v letech 1997 a 1998 se zde běhalo každý rok třikrát.
Hlavní dostih prvomájového úvodního dne měnil čas od času svůj název. Nejprve se běhal jako Velká cena n.p. Kovona, jednou jako Cena Šlechtitelské stanice Lysá, Velká steeplechase v Lysé a potom několik let jako Steeplechase MNV a později MěNV Lysá nad Labem. Jako Prvomájová steeplechase se běhá od roku 1985. Čas od času se měnila i délka dráhy, ale dostih má určitě od roku 1961 svoji kontinuitu. Jeho tradice byla přerušena pouze dvakrát. V roce 1982 se v Lysé celý rok neběhalo vůbec a v roce 1993 zde byl uspořádán pouze jeden klusácký dostihový den začátkem září, v jehož rámci byly odběhnuty i dvě menší steeplechase.
Milan Tůma